fbpx
Svijet

U eksploziji metana u rudniku poginulo šest rudara

 

Eksplozija metana urušila je dio rudnika uglja u jugozapadnom Pakistanu, usmrtivši šest rudara i pokrenuvši cjelodnevnu operaciju spašavanja, saopćili su zvaničnici u petak.

Prijavljeno je da je povrijeđeno pet rudara.Eksplozija se dogodila u četvrtak u oblasti Harnai u jugozapadnoj polkrajini Baludžistan.

Inspektor rudnika Mohammad Akram izjavi o je da je spasiocima bilo potrebno 24 sata da dođu do zarobljenih rudara i izvuku tijela poginulih.

Pakistanski rudari često se žale da vlasnici rudnika ne poduzimaju sigurnosne mjere i ne instaliraju potrebnu opremu. Uprkos opasnostima i niskim platama, hiljade njih, međutim, radi u rudnicima u Baludžistanu, gdje je nezaposlenost viša nego u drugim dijelovima Pakistana.

Beludžistan je decenijama također bio poprište pobune niskog intenziteta malih separatističkih grupa koje se bore za nezavisnost od centralne vlade u Islamabadu. Separatisti se žale na diskriminaciju i traže pravedniju podijelu resursa i bogatstva pokrajine.

U pokrajini je također zabilježen porast napada militanata u posljednjim mjesecima, prenosi AP.

Izvor

Oznake: Svijet

Možda vas zanima