fbpx
Connect with us

Hi, what are you looking for?

Biznis

Pred slomom jedna od najvažnijih industrija u RS-u

Dodatni pad potražnje za domaćim proizvodima, nestašica materijala i konstantan rast troškova ne prestaju da zadaju glavobolju tekstilnoj i obućarskoj industriji u iako su u firmama očekivali da će, nakon lošeg starta, druga polovina godine donijeti stabilizaciju.

Obućarska i tekstilna industrija u Republici Srpskoj su, prema riječima privrednika, pred slomom, jer se pored smanjene potražnje bore i sa nestašicom sirovine, koja je stizala iz evropskih fabrika koje su stavile ključ u bravu.

Predsjednik Upravnog odbora Udruženja tekstila, kože i obuće RS Marinko Umičević istakao je za “Glas Srpske” da je potražnja za domaćim proizvodima znatno smanjena.

– Situacija je, malo je reći, zastrašujuća. Gotovo da nemamo novih narudžbi. Potražnja je u odnosu na prije pola godine pala za još sigurno 30 posto. S druge strane, Evropska unija je donijela odluku da industrija obuće više nije perspektivna i ne može računati na podsticaje, zbog čega se fabrike masovno zatvaraju – kazao je Umičević.

Dodao je da i ono malo narudžbi inostranih kupaca što imaju, ne mogu da ispoštuju, jer nemaju dovoljno repromaterijala, odnosno đonove, šnale i drugu robu neophodnu za proizvodnju, jer su fabrike iz kojih je sirovina stizala zatvorene.

U industriji tekstila je, prema njegovim riječima, još gora situacija.

– Bez obzira na sve, moramo biti optimistični, tražiti izlaz i rješenje, jer smo puno uložili da bismo dostigli ovako zavidan nivo rada, tehnološki, ali i u svakom drugom pogledu. Međutim, to nećemo moći sami, bez podrške društva i vlasti, zbog čega ćemo u narednim danima tražiti sastanak sa predsjednikom Vlade RS Radovanom Viškovićem – kazao je Umičević.

Da je poslovanje otežano i da ih kriza iscrpljuje, saglasan je i vlasnik kompanije “Sanino” iz Dervente Radovan Pazurević. Prema njegovim riječima, stabilizacija privrednih tokova se odvija jako sporo.

– Očekivao sam da će u drugoj polovini ove godine biti nekog poboljšanja, međutim, bio sam u zabludi da će se određeni broj firmi vratiti na tržište. Značajan broj naših partnera početkom ove godine otišao je u azijske zemlje, prije svega u Vijetnam i Kambodžu. Sa sobom su odnijeli poslove i ugovore – kazao je Pazurević.

Dodao je da su prošle godine u ovom periodu imali oko 800 radnika, dok je trenutno u njegovoj firmi zaposleno 730 ljudi.

I u porodičnoj firmi “Svetislav Tex” u Gradišci, koja postoji više decenija, tvrde da ne pamte gori period. Direktor Slaviša Pećanac kazao je da su inače radili za poznate italijanske i hrvatske firme sa kojima su veze gotovo popucale zbog turbulencija na tržištu.

– I našim partnerima ponestaje posla, zbog čega su narudžbe prorijeđene. S druge strane, mi smo zaposlenima morali dizati platu, zbog čega ćemo, vjerovatno, nastaviti sa otpuštanjem – kazao je Pećanac dodajući da u svojoj ponudi imaju trikotažni program, odnosno pamučne i dječije stvari.

Vlasnik firme “Forte Flex” iz Gradiške Dejan Bjelobrk kazao je da problemima u tekstilnoj industriji nema nikad kraja te da je potražnja za njihovim proizvodima, između ostalog dušecima, pala za 30 odsto.

– Međutim, prilagođavamo se situaciji. Dovoljno smo veliki da možemo uraditi ozbiljnu količinu robe, a u isto vrijeme i mali da imamo gdje nadomjestiti taj pad potražnje  – kazao je Bjelobrk.

Izvor

Izdvojeno

BiH

Upozoravali smo na kamenolom”, reći će mladić iz Donje Jablanice koji me kroz šikare vodio prema vrhu brda. Kada smo izašli na čistinu uzrokovanu...

Crna hronika

Otisak.bahttp://www.otisak.ba Izvor

Magazin

Srbijanski reper Dragomir Despić Desingerica danas je u popodnevnim satima učestvovao u tučnjavi sa nekoliko ljudi, o kojoj mediji u Srbiji ne prestaju pisati....