fbpx
Connect with us

Hi, what are you looking for?

Biznis

Ovo je jedini dio planete koji ne želi nijedna država

Da se dvije zemlje, ponekad i tri, spore oko nekog teritorija, polažu na njega pravo i ne mogu se dogovoriti čiji je, to smo davno navikli. Takvih slučajeva imamo i u našoj zemlji i u bližem susjedstvu, a neki od aktuelnih sporova na svijetu traju decenijama, bez naznake da će uskoro biti riješeni.

No, postoje i dijelovi planete koji ne pripadaju niti jednoj zemlji. Jedan od najneobičnijih je područje Bir Tawil koje se nalazi između Egipta i Sudana, a koji niti jedna od te dvije države ne naziva svojim.

Štaviše, ni ne žele ga i nije ih briga kome će pripasti. U nastavku otkrijte zanimljivu historiju ove “terre nullius”, odnosno ničije zemlje usred Afrike.

Bir Tawil, što u prijevodu znači “bunar visoke vode”, nenaseljeno je područje površine oko 2.060 kvadratnih kilometara. Proteže se duž granice Egipta i Sudana, no administrativno ne pripada niti jednoj od te dvije države.

Često se spominje zajedno sa susjednim Hala’ib trokutom, pa ga se naziva i Bit Tawil trokut, premda ima oblik kvadrata. No dok Hala’ib obje zemlje smatraju dijelom svog teritorija, Bit Tawil ne želi ni jedna.

Često se opisuje kao jedino nastanjivo kopneno mjesto na svijetu koje ne pripada niti jednoj državi, jer su druga područja sa sličnim statusom ona s teškim klimatskim uslovima, primjerice na Antarktici, piše Putnikofer.hr.

Ovaj neobičan status korijene vuče u burnoj historiji ovog područja. Današnja politička granica između Egipta i Sudana uspostavljena je 1899., a administrativna 1902. godine.

Egipat priznaje granicu s kraja 19., a Sudan ovu s početka 20. stoljeća, koje nisu sasvim jednake. Tako obje zemlje smatraju da je Hala’ib dio njihova teritorija, a susjedni Bir Tawil nije. Iako je Bit Tawil nenastanjen, njime kao povremeni stanovnici prolaze pripadnici nomadskih plemena Ababda i Bishari, a otkriveni su i napušteni ilegalni rudnici.

Klima Bir Tawila je, prema Köppenovoj klasifikaciji, vrlo vruća pustinjska klima. Tokom ljetnih mjeseci, otprilike tri četvrtine godine, temperature mogu premašiti 40 stepeni celzijevih. U najtoplijim mjesecima često prelaze i 45 stepeni.

Zato je u januaru ugodno s prosječnih 26 stepeni tiokom dana. No, iako ovo ne zvuči kao idealna klima, ona nije razlog što je područje nenastanjeno jer iste vremenske uslove ima i susjedni Hala’ib i druge afričke zemlje u tom dijelu svijeta.

S obzirom da ima status teritorija koje nije pod ničijom jurisdikcijom, bilo je pokušaja individualaca i organizacija da zauzmu područje i proglase “mikronaciju”. Niti jednu od njih međunarodna zajednica nije shvatila ozbiljno, a s obzirom na težak teren i opasno okruženje, nito se u Bir Tawilu nije duže zadržavao.

Štaviše, većina je “proglašenja” objavljena s druge lokacije, nakon povratka iz Bir Tawila. Najpoznatiji samoproglašeni vladar ovog područja bio je farmer iz Virginije Jeremiah Heaton.

Ovaj je 38-godišnjak 2014., nakon što je dobio potrebnu dokumentaciju od egipatskih vojnih vlasti, krenuo na tešku 14-satnu ekspediciju kroz zabačene kanjone i nazubljene planine. Naposljetku je stigao na ničiju zemlju Bir Tawil i pobjedonosno postavio zastavu. Učinio je to kako bi svojoj kćerki Emily za rođendan omogućio da postane prava princeza.

Izvor

Izdvojeno

Magazin

Pjevačica Severina objavila je selfie na društvenim mrežama, a u opisu je skrenula pažnju na naušnicu koju je nosila. ”DjevojkaSBisernomNaušnicom.jpg”, napisala je. No, jasno...

Zanimljivosti

U emisiji ‘Amig Show’ napravljena je nova igrica, a to je ‘Poštar ili sobarica’. Naime svako od gostiju je od poštara dobio pitanje, a...

Magazin

Armin Bijedić, bh. pjevač održao je promociju svoje nove pjesme u jednom luksuznom restoranu u Sarajevu. Armin je pjesmu izbacio na Jutjub platformi u...

Magazin

Borisav Bora Đorđević (72), frontmen grupe “Riblja čorba”, umro je danas, 4. septembra, nakon teške borbe sa opakom bolešću. Posljednje dane poznati roker proveo...