fbpx
Connect with us

Hi, what are you looking for?

Turizam

Muzej na otvorenom – Visit B&H

Do Etno avlije Mačkovac doći ćete zavojitim putem iz pravca Banovića, nakon samo pet kilometara vožnje kroz gustu šumu, duž rijeke Oskove prema unutrašnjosti planine Konjuh. Tu ćete pronaći pravi mali muzej pod vedrim nebom, uz restoran sa vrhunskom gastronomskom ponudom i smještajne kapacitete. Kad kročite u Etno avliju imat ćete osjećaj da ste se vratili barem stotinjak godina unatrag.

U tipičnom bosanskom ambijentu vidjet ćete stare bosanske kuće šeperuše, vodenice, radionice i druge prateće objekte, te više od deset zanatskih radnji kompletno opremljenih, sve onakvo kako je nekada davno izgledalo.

Ovom ugođaju doprinosi i zbirka od nekoliko hiljada autentičnih starih predmeta koji su se koristili u domaćinstvu. Ovdje možete probati tradicionalna bosanska jela direktno s otvorenog ognjišta i popiti kahvu u starinskoj kafani, te uz žubor vode i cvrkut ptica odlutati u neka davna vremena.

Stare knjige

Etno avlija je nastala na osnovu ideje vlasnika Refika Halilovića 2010. godine, koji uvijek nastoji saslušati potrebe gostiju i ponuditi im vrhunsku uslugu. U Etno avliji izloženo je i nekoliko zbirki raznih predmeta kolekcionara Fikreta Ibrišimovića.

On je pojasnio kako su, između ostalog, izloženi i džepni satovi, a potiču iz perioda Osmanskog carstva do Drugog svjetskog rata. Zbirka sadrži različite marke satova, njih 25, koji su u ispravnom stanju. Od ostalog, tu ćete pronaći predmete za svakodnevnu upotrebu od bakra, srebra, drveta i keramike. Posebno divljenje uvijek izazivaju ručni radovi, vezovi i tapiserije, a svakako je vrijedno pažnje i više od 1.600 starih knjiga, dokumenata i zapisa koji čine zbirku staru preko 200 godina.

I svaki predmet ima svoju priču, koja nas vraća u neko davno, nepoznato vrijeme koje, eto, još na neki način živi ovdje, u Etno avliji. Posjetioci imaju priliku vidjeti i stare ukrasne predmete i rukotvorine s tog područja Bosne i Hercegovine, a među njima su ibrici, frule, džezve, fildžani…

Ako želite ponijeti djelić ovog vremena sa sobom, na raspolaganju je veliki broj suvenira u obliku lule, muštikle ili nargile, različitog suđa, tipičnih muzičkih instrumenata ili jednostavno sata ili privjeska. I tako stari bosanski načini življenja i običaji i dalje opstaju okruženi isto tako stoljetnim stablima, vodenim tokovima i dahom prirode i čekaju nove generacije da ih prenesu budućim naraštajima.

Za sve znatiželjne tu je zavičajni muzej koji sadrži više od 30.000 eksponata, a sadrži Begovu, Bukinu i Adin-begovu kuću, sa svim pratećim objektima iz nekadašnjih vremena, starim namještajem, hamamdžicima, pokućstvom, raznim predmetima i alatima koji su služili za rad u kući i oko nje.

Postavka iz perioda Osmanskog carstva sastoji se od različitih predmeta iz oblasti militarije i upotrebnih predmeta, korištenih na prostoru Bosne i Hercegovine. Najznačajniji predmeti u ovoj zbirci su tri osmanske puške, koje potiču iz 16, 17. i 18. stoljeća. Predstavljeni su i rijetka levha, ukrasni predmeti u bakrorezu, predmeti u srebrovezu i zlatovezu, barutana u koži…

Begova kuća

Osim toga, izloženi su i predmeti iz Drugog svjetskog rata, iz oblasti militarije, a pripadali su 13. SS diviziji, narodnog naziva „Handschar/Handžar divizija”. Izloženi su i muzički instrumenti koji su pripadali njemačkom vojnom orkestru.

Prezentirana je i zbirka znački iz perioda bivše Jugoslavije i riječ je više od o 4.000 jedinica. Značke su sortirane i pripadaju različitim oblastima (planinarstvo, sport, ribolov…). Većina značaka su rađene u emajlu, a ima i srebrnih. Među eksponatima su i značke iz perioda prije Drugog svjetskog rata.

Begova kuća je iz 1966. godine, u njoj je sniman film “Ugljar”, a tu se nalazi i etno kino. Begova kuća se nalazila u komšiluku, pa je prenesena i postala dio kompleksa. Urađene su manje korekcije prilikom prenošenja, ali je zadržala prvobitni izgled. U njoj su izloženi razni predmeti, među kojima su sehare (150 ih je izloženo u Etno avliji), sećije ukrašene tkaninama, mangala, ibrici…

Prije dvije godine izgrađen je Konak-Musafirhana, čime je ovaj muzej na otvorenom poprimio potpuniji sadržaj. Izgrađen je u retro stilu, od prirodnih materijala kao što se nekada radilo, a unutrašnjost je opremljena savremenim načinom stanovanja, naravno da ima svu potrebnu infrastrukturu kako ljeti, tako i zimi.

Objekat svojim izgledom i funkcionalnošću privlači pažnju posjetilaca, gostiju i ovdje mnogi rezerviraju prenoćište. Cijena po osobi iznosi 50 KM, dakle tek 5 KM više nego u hotelu Zlača uz daleko viši nivo usluge, tako da je Etno avlija odlična polazna tačka za izlete u Zaštićeni pejzaž Konjuh i kanjon Zlače. Kompleks je pogodan za organizovanje raznih aktivnosti, a često bude lokacija svadbi i vjenčanja, pogotovu u okviru Djevojačke sobe i ludog kamena.

Autor: Tarik Dreca

Izvor

Izdvojeno

BiH

Nakon zatvaranja McDonald’s restorana u Titovoj ulici u centru Sarajeva krajem 2022. godine, prestižna lokacija konačno će dobiti novu namjenu. Podsjećamo, zatvaranje restorana McDonald’sa u BiH...

BiH

Portal Crna-Hronika saznaje da pomahnitalog Mehmeda nije zaustavila policija nego komšija Zemir i roditelj čije dijete je napao ovaj opasni ubica. Kao što možemo...

Biznis

Iako je Nokia imala problema da u segmentu poslovanja s mrežema održi korak sa najvećim igračima, kao što su Ericsson i Huawei, finska kompanija...

Biznis

Udruženje Attivo oglasilo se povodom najavljene investicije na Kupresu. Podsjetimo, preduzeće BH Magnezij & Minerali planira izgradnju i puštanje u rad pogona za proizvodnju...