Pratite nas

Upišite traženi pojam

Vijesti

Mukotrpan je put do potomstva: Mladi par se požalio se na postupanje klinike Bahçeci

Mladi bračni par S. Č. (1990) i M. Č. (1989) (puno ime i prezime poznato redakciji) borbu za potomstvo počeo je 2020. godine prvim odlaskom na Kliniku za vantjelesnu oplodnju Bahçeci BiH IVF centar u Sarajevu. Nakon trećeg neuspjelog pokušaja (sa dva embrija) u osmoj sedmici trudnoće, kažu nam da se Klinika ogradila time da na njoj ne rade kiretaže.

Veoma razočarani

– Smatramo da je izbjegla odgovornost za postupak kiretaže koji je rizičan po pacijenta, pogotovo sa dva embrija. U prvom postupku izveli su hiruršku operaciju u totalnoj anesteziji bez ikakvih problema, ispričao je svoje iskustvo sa ovom klinikom mladi bračni par i dodao da im je na Klinici konstatovan muški sterilitet, kao i anomalija kod supruge u obliku septuma.

– Tada su pristupili totalnoj anesteziji supruge, što oni kao privatna klinika nisu smjeli raditi i izvršili hirurško odstranjenje septuma sa materice. Nakon oporavka supruge pristupili su prvom transferu koji je, kako oni navode, uspješno izveden i trudnoća ostvarena, govori suprug.

Ipak, nakon prve i druge neuspjele trudnoće danas se nalaze u teškoj situaciji.

– Trenutno se nalazimo u situaciji u kojoj smo prepušteni sami sebi, da nađemo drugu privatnu kliniku za kiretažu ili da se obratimo Kliničkom centru, kaže naš sagovornik, vidno razočaran situacijom u kojoj su se našli nakon tri godine uporne borbe za potomstvo.

Priča nam da su ih prvi postupak i hirurška operacija koštali oko 8.000, plus 2.000 KM terapije koju su kupili. Nedugo poslije toga je došlo do stopiranja razvoja trasferisanih, kao i embrija koji su ostali van transfera u njihovim vještačkim uslovima. U tom postupku su izgubili osam embrija. Poslije godinu, počekom 2022. su ponovili postupak, koji ih je koštao 5.000 KM te još 2.000 KM bez hirurške operacije kao u prvom postupku.

– Treći postupak smo izvršili u trećem mjesecu ove godine, embriji su se zakačili i sve je teklo uredno do 9. maja, dok supruga nije otišla na redovni pregled u osmoj sedmici trudnoće. Pošto smo već imali zaleđene embrije, ovaj postupak je koštao 4.000 KM i za terapiju 1.500 KM. Na pregledu joj je utvrđeno da otkucaja srca više nema ni kod jedne ni kod druge bebe, govori M. Č, te još jednom podsjeća da se navedena klinika odmah ogradila od postupka kiretaže i navela da je ne radi.

Iz Bahçeci IVF centra Sarajevo smatraju netačnim navode pacijenta. Tvrde da su sve medicinske zahvate uradili u skladu sa pravilima medicinske struke i moderne medicine. Za kompletan tok liječenja pacijenta postoji kao dokaz medicinska dokumentacija. Informacije vezane za medicinsko stanje pacijenta, kao i tvrdnje koje su navedene neće komentarisati, jer poštuju privatnost pacijenta i smatraju da one ne trebaju biti plasirane u javnost.

Svakako, navode dalje, pacijenti imaju pravo na kompletna pojašnjenja vezano za preporuke koje su date na osnovu medicinskih indikacija, te ih mogu dobiti od nadležnog medicinskog osoblja.

”Napominjemo da to pravo do ovog momenta nisu koristili”, ističu, uz napomenu da će za svako netačno iznošenje informacija vezano za Bahçeci kliniku tražiti demanti.

I prof. dr. Ümit Göktolga, specijalista ginekologije i akušerstva Bahçeci BiH IVF centra, za Oslobođenje pojašnjava da je normalno, ukoliko trudnoća sama prestaje sa razvojem u nekoj kasnijoj fazi, da se preporuči kiretaža – kompleksna medicinska intervencija.

– Kako bismo izbjegli komplikacije, i zbog bezbjednosti pacijenata i zbog kvaliteta daljih procedura, uglavnom našim pacijenticama koje su u kasnijoj fazi izgubile trudnoću preporučujemo da tu proceduru urade u nekoj zdravstvenoj ustanovi državnog porijekla – Klinički centar ili Opća bolnica. Tako da je to u ovom slučaju normalna medicinska procedura, naglašava dr. Göktolga i dodaje da komplikacija u ovom slučaju nije bilo.

– Zdravlje pacijenata nije ugroženo, život nije ugrožen, ta se procedura može uraditi u narednom periodu, nije urgentno da se uradi istog dana ili sutradan, da se organizuje koja će to zdravstvena ustanova da uradi i da se to uradi s ciljem smanjenja komplikacija, da to bude benefit pacijenta, kaže dr. Göktolga i dodaje da ovo nije prvi slučaj da pošalju dalje pacijenta na intervenciju u KC ili bolnicu.

Aspirirali sadržaj

Objašnjavajući slučaj ovog mladog para, dr. Göktolga naglašava da nije bila riječ o dvije trudnoće.

– Prva trudnoća je bila jako rana, gdje je spontano otišlo sve, mi smo samo aspirirali sadržaj. Drugi slučaj je kasnija trudnoća koja traži postupak kiretaže i naša medicinska preporuka je bila da se to uradi u nekoj državnoj ustanovi. Jer ove dvije trudnoće nisu bile u istim medicinskim uslovima, govori dr. Göktolga i dodaje da Centar zadržava pravo da štiti reputaciju, “jer nismo ništa uradili pogrešno”.

Izvor

Izdvojeno

Vijesti

Ulaskom u ovu godinu nastupila su i nova pravila za osiguranike, buduće penzionere. Naime, pomiče se starosna dob potrebna za ostvarivanje penzije. Kako su...

Crna hronika

Policijski službenici PU Stari Grad su, nastavljajući rad u cilju identifikacije tijela pronađenih dana 11.04.2024. godine na lokalitetu Bentbaša, a nakon prepoznavanja od strane...

Vijesti

Nakon tragedije u Sarajevu na Bentbaši u kojoj su se utopili majka i sin objavljena je smrtovnica odnosno vrijeme sahrane. U tragediji su smrtno...

Biznis

Nakon što je kompanija Bingo nedavno kupila najveći tržni centar na Ilidži – Grand Centar, uslijedilo je veliko preuređenje. Objekat će se, kako saznajemo,...