fbpx
Connect with us

Hi, what are you looking for?

Biznis

Mercator u gubitku od skoro 48 miliona eura

U Mercatoru, najvećem trgovačkom lancu u Sloveniji, prošle godine su prihodi od prodaje porasli četiri posto, na 1,31 milijardu eura. Oko 80 posto svih prihoda od prodaje prošle godine ostvareno je osnovnom djelatnošću, maloprodajom.

Prošle godine su troškovi poslovanja kompanije porasli za preko 8,2 posto, odnosno 30,5 miliona, na 403,3 miliona eura. Tom rastu najviše su doprinijeli veći troškovi rada, 14,2 miliona eura, a zatim troškovi električne energije, koji su porasli na 12,1 milion eura, piše ljubljanski Dnevnik, a prenosi Bankar.me.

Novčani tok iz poslovanja (EBITDA), jedan od ključnih pokazatelja poslovanja kompanija, koji pokazuje koliko novca kompanijama ostaje za otplatu kredita, investicije i isplatu dobiti vlasnicima, prošle godine je pao gotovo upola i iznosio je 43,5 miliona eura.

Ako izuzmemo jednokratne poslovne događaje u prošloj i pretprošloj godini, prošlogodišnja EBITDA smanjena je za gotovo trećinu, na 45,1 milion eura.

Prošlu godinu Mercator je završio duboko u minusu – gubitak je iznosio 47,84 miliona eura. Godinu prije kompanija je ostvarila 12,24 miliona eura čiste dobiti.

Mercator svoje poslovanje velikim dijelom finansira dugom; krajem prošle godine kompanija je imala dobrih 80 posto duga od 785 miliona eura bilančne sume. Tada je Mercator imao oko 227 miliona eura kredita, ili 125 miliona eura manje nego na kraju 2022.

Dugovi Mercatora smanjeni su prenosom vlasništva na kćerke kompanije u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Crnoj Gori na Fortenova grupu. S druge strane, obaveze prema dobavljačima u posmatranom periodu porasle su za 4,1 milion eura na 220,3 miliona eura.

Revizori ukazuju na značajnu neizvjesnost koja bi mogla izazvati sumnju u sposobnost Mercatora da nastavi s neograničenim poslovanjem. Naime, Mercator je garant za isplatu obveznica u iznosu od 1,2 milijarde eura, koje je izdao njegov vlasnik Fortenova grupa.

Te obveznice dospijevaju u novembru, a Fortenova grupa na njih plaća kamatu od vrtoglavih 18 posto.

Nakon što su iz vlasničke strukture isključene sankcionisane ruske državne banke – Sberbank i VTB banka, koje su indirektno kontrolisale približno polovinu vlasničkog udjela Fortenova grupe, prema procjenama poznavalaca prilika, biće moguće reprogramirati dospijeće 1,2 milijarde eura finansijskih obaveza.

Izvor

Izdvojeno

Crna hronika

Otisak.bahttp://www.otisak.ba Izvor

Turizam

Na osnovu projekta „Razvoj specifičnih oblika turizma“ uz podršku Turističke zajednice KS, općine Trnovo i Unicredit Bank, u toku je realizacija projekta digitalizacije i...