Pratite nas

Upišite traženi pojam

Vijesti

Malim herojima snagu daju porodice: Šta bi mališani bez roditelja i Roditeljske kuće

Roditeljska kuća je već sedam godina jedini dom za brojne porodice koje dolaze iz BiH i borave u njoj dok se njihova djeca liječe na Pedijatrijskoj klinici. Otkako je otvorena u aprilu 2016, kroz nju je prošlo više od 250 porodica, neki su se zadržali nekoliko sedmica, a neki nekoliko mjeseci ili nekoliko godina, jer liječenje teških oboljenja kod djece zahtijeva vrijeme.

Najduži boravak

– Kada gledamo statistiku za 2022, boravak djece s porodicama iznosi 1.133 dana. U toj godini u njoj je boravilo 35 porodica, što broji ukupno 154 člana porodica. Najduži boravak je iznosio 139 dana, a prosječni boravak u kontinuitetu je oko 40 dana. U kući borave djeca i porodice iz svih dijelova FBiH, ponekad i iz distrikta Brčko. U prošloj godini najviše porodica je došlo iz Unsko-sanskog, Tuzlanskog, Srednjobosanskog, Zeničko-dobojskog, Kantona Sarajevo i Hercegovačko-neretvanskog kantona. Na naše veliko zadovoljstvo, do sada nismo imali potrebu za listom čekanja. Sva djeca i porodice su dobili smještaj onda kada im je trebao, rekla nam je Atifa Buldić-Bešić, portparolka Udruženja Srce za djecu oboljelu od raka.

Benefiti Roditeljske kuće su višestruki. Samo liječenje djece oboljele od malignih bolesti je izuzetno zahtjevno, teško i kompleksno. Njihove potrebe su višestruke, posebno u periodu intenzivnog bolničkog liječenja.

Godišnji budžet za održavanje i nesmetano funkcionisanje Roditeljske kuće je 200.000 KM

– Tokom tog najtežeg perioda njihovih života u sklopu Roditeljske kuće pružamo besplatan smještaj, životne namirnice, higijenske potrepštine i psihosocijalnu podršku i pomoć. To je vrsta pomoći koja je našim porodicama najznačajnija u za njih jako izazovnom periodu u svakom smislu, od finansijskog do emotivnog. Ono što je najbitnije i, također, jako važno i vrijedno jeste da Roditeljska kuća pruža mjesto gdje djeca pronađu izgubljeni dio svog djetinjstva, mjesto za igru i odmor, te mjesto gdje porodica ponovo biva na okupu između terapija. Imaju priliku kvalitetno provesti porodično vrijeme, te jedni drugima dati snagu koju trebaju i koju samo porodica može dati, dodala je Buldić-Bešić.

Godišnji budžet za održavanje i nesmetano funkcionisanje Roditeljske kuće je 200.000 KM.

Podrška

U posljednje vrijeme finansijski nisu imali problema u fukcionisanju, zahvaljujući određenim, jasno definisanim sredstvima u budžetu nekoliko kantona, općina i društveno-odgovornih kompanija koje pružaju finansijsku podršku.

– Također, Kanton Sarajevo je do sada redovno učestvovao u finansiranju rada Roditeljske kuće, ali u vidu jednokratnih grantova. Cilj je u što skorijem periodu, na obostrano zadovoljstvo, definisati jasna sredstva i u budžetu Kantona Sarajevo, kako bi Udruženje i Roditeljska kuća planirali rad i troškove, istakla je Buldić-Bešić.

Izvor

Izdvojeno

Vijesti

Ulaskom u ovu godinu nastupila su i nova pravila za osiguranike, buduće penzionere. Naime, pomiče se starosna dob potrebna za ostvarivanje penzije. Kako su...

Vijesti

Nakon tragedije u Sarajevu na Bentbaši u kojoj su se utopili majka i sin objavljena je smrtovnica odnosno vrijeme sahrane. U tragediji su smrtno...

Biznis

Nakon što je kompanija Bingo nedavno kupila najveći tržni centar na Ilidži – Grand Centar, uslijedilo je veliko preuređenje. Objekat će se, kako saznajemo,...

Crna hronika

Dženaza Amili Šehović (34) , čije je tijelo zajedno s tijelom njenog djeteta izvučeno iz korita Miljacke, na području Bentbaše u Sarajevu, klanjat će...