fbpx
Connect with us

Hi, what are you looking for?

Biznis

Lego izbacuje fosilna goriva iz proizvodnje kockica

Lego, koji godišnje prodaje milijarde plastičnih kockica, testirao je više od 600 različitih materijala kako bi razvio novi materijal koji bi do 2030. u potpunosti zamijenio njegovu kocku na bazi nafte, ali sa ograničenim uspjehom.

Sada Lego teži da postepeno smanji sadržaj nafte u svojim kockicama, plaćajući do 70 odsto više za sertifikovani obnovljivu smolu, sirovinu od plastike koja se koristi za proizvodnju kockica, u pokušaju da podstakne proizvođače da povećaju proizvodnju.

„To znači značajno povećanje troškova proizvodnje Lego kocke“, rekao je izvršni direktor Niels Kristiansen za Reuters.

On je dodao da je kompanija na putu da osigura da više od polovine smole koja joj je potrebna u 2026. bude certifikovana u skladu sa metodom balansa mase, načinom koji se može revidirati za praćenje održivih materijala kroz lanac snabdijevanja, u odnosu na 30 odsto u prvoj polovini 2024.

„Sa vlasnikom posvećenim održivosti, privilegija je što možemo da platimo dodatno za sirovine bez potrebe da dodatno naplaćujemo kupcima“, istakao je Kristiansen.

Značaj plastike
Odluka o upotrebi viška obnovljive plastike, podstaknuta je investicijama velikih naftnih kompanija u petrohemiju. Predviđa se da će plastika pokretati novu potražnju za naftom u narednih nekoliko decenija, piše CNN.

Lego-ovi dobavljači koriste bio-otpad kao što je ulje za kuvanje ili otpadnu mast prehrambene industrije, kao i reciklirane materijale da zamijene fosilna goriva u proizvodnji plastike.

Tržište reciklirane ili obnovljive plastike je još uvijek u povoju, dijelom zato što se većina dostupnih sirovina koristi za subvencionisani biodizel, koji se miješa u transportna goriva.

Održiva opcija
Prema Nesteu, najvećem svjetskom proizvođaču obnovljivih sirovina, fosilna plastika je oko polovina ili trećina cijene održivih opcija.

„Osjećamo više aktivnosti i spremnosti da ulažemo u ovo sada nego prije samo godinu dana“, rekao je Kristiansen.

Konkurentski proizvođač igračaka Hasbro (HAS) počeo je da uključuje biljne ili reciklirane materijale u neke igračke, ali bez postavljanja tačnih ciljeva u pogledu upotrebe plastike. Mattel (MAT) planira da koristi samo plastiku koja se može reciklirati ili plastiku na biološkoj bazi u svim proizvodima do 2030. godine.

Prema lobističkim grupama PlasticsEurope, oko 90 posto plastike je napravljeno od fosilnih goriva.

Izvor

Izdvojeno

Sport

Anel Ahmedhodžić, jedan od najtalentovanijih bh. fudbalera, odlučio je zbog pritisaka javnosti i brojnih uvreda koje je dobio putem društvenih mreža, oglasiti se vezano...

BiH

U sklopu vježbe BrziOdgovor, EUFOR je na Međunarodnom aerodromu Sarajevo (SIA) izveo kompleksnu vježbu koja je uključivala osiguranje strateške lokacije i demonstraciju sposobnosti EUFOR-a...

BiH

Tuzla se oprašta od Damira Avdića, dugogodišnjeg ton majstora na RTV TK-a. Iza sebe je ostavio suprugu Sabinu, i maloljetne sina Azura i kćerku Ernu. Njegova...

Vijesti

Na ovogodišnjem izdanju BVA kupa, Istanbul 2024 ,ekipa ŽOK “Igman” za koju nastupa Kalesijka Amila Tupković,odigrala je treću ujedno i posljednju utakmicu na turniru...