fbpx
Connect with us

Hi, what are you looking for?

Sport

Jaan Roose postao prvi čovjek koji je prešao slacklineom s jednog kontinenta na drugi

Estonski slackliner i trostruki svjetski šampion Jaan Roose ispisao je nove stranice historije tako što je postao prvi čovjek koji je hodajući slacklineom prešao s jednog kontinenta na drugi.

Roose je u nedjelju 15. septembra prešao preko Bosforskog moreuza balansirajući na slacklineu podignutom preko kultnog “Mosta mučenika 15. jula”, odnosno s azijske do evropske strane Istanbula. Estonac je svoje “putovanje” kompletirao za 47 minuta uprkos vjetru koji je puhao brzinom od 21 km/h i temperaturi od 23 stepena.

Specijalno uže dugo 1.074 metra podignuto je iznad mosta, koji povezuje Aziju i Evropu, na visinu od 165 metara. Roose je uspješno prešao udaljenost veću od jednog kilometra, a trebalo mu je samo 47 minuta. Uprkos pomenutom vjetru i temperaturi, fenomenalni Estonac je zadržao koncentraciju i ostvario svoj plan, a time je postao prva osoba koja je hodala slacklineom od Azije do Evrope.

“Osim što povezuje dva kontinenta, Bosfor ima tisućljetnu historijsku i kulturnu važnost, kao i nevjerovatnu prirodnu ljepotu. Kada to kombinujete s promjenjivim vremenskim uvjetima i jakim morskim strujama, dobijete jedinstvenu lokaciju za slacklining. Ušao sam u historiju i veoma sam sretan”, izjavio je Roose.

Bosforski moreuz je mjesto gdje se spajaju Evropa i Azija, povezuje evropsku i azijsku stranu Istanbula svojim upečatljivim kameleonsko-plavim bojama. Ovaj vitalni plovni put oblikovao je historiju Istanbula i kulturu, utjecao je na grad od njegovih dana kada se zvao Konstantinopolj pod Bizantskim Carstvom do njegove uloge u Osmanskom Carstvu od 15. stoljeća sve do ranog 20. stoljeća. Kroz historiju je Bosfor bio ključni kanal za globalnu trgovinu povezujući Crno i Mramorno more te Mediteran kroz moreuz Dardanele. Njegovo značenje obuhvata više civilizacija, ističući njegovu središnju ulogu u razvoju regije.

Roose je poznat po svojim revolucionarnim podvizima i višestrukim svjetskim rekordima u slacklineu, jedini je sportista u historiji koji je napravio dvostruki backflip na slacklineu, što je potvrda njegovog tehničkog majstorstva i odvažnog duha.

Njegova prethodna postignuća uključuju izazov Sparkline iz prošle godine, kada je u Kataru prešao osvijetljeni slackline postavljen između nebodera Iconic Towers u obliku sablje. Ovaj hrabri podvig, koji je realizovao na nadmorskoj visini dvostruko većoj u odnosu na londonski Big Ben, ujedno je i rekord za najduže hodanje slacklineom postavljenim na jednoj građevini.

Roose je šetao i preko najvišeg vodopada u Estoniji i to u ekstremnim zimskim uvjetima te je dostigao brzinu do 22 km/h. Našao se na 50 metara visokom slacklineu, a kako bi mogao izdržati hladnoću, nosio je pet pari čarapa. Slojevi čarapa su se uništavali dok se spuštao na strmim dijelovima.

U julu je hodajući slacklineom prešao i Messinski moreuz. Time je postao prva osoba koja je na taj način prešla udaljenost između kopna Italije i južnog otoka Sicilije. Ujedno je to bio najduži ikad postavljeni slackline, čija je dužina iznosila 3.646 metara. Rooseu je za ovo rekordno putovanje trebalo gotovo tri sata. Pad u posljednjih 80 metara ga je spriječio da mu se prizna zvanični rekord, no on i dalje nastavlja pomicati granice mogućeg u slackliningu.

The post Jaan Roose postao prvi čovjek koji je prešao slacklineom s jednog kontinenta na drugi appeared first on SPORT CENTAR.

Izvor

Izdvojeno

BiH

Upozoravali smo na kamenolom”, reći će mladić iz Donje Jablanice koji me kroz šikare vodio prema vrhu brda. Kada smo izašli na čistinu uzrokovanu...

Magazin

Srbijanski reper Dragomir Despić Desingerica danas je u popodnevnim satima učestvovao u tučnjavi sa nekoliko ljudi, o kojoj mediji u Srbiji ne prestaju pisati....

Crna hronika

Otisak.bahttp://www.otisak.ba Izvor