Istaknuo je da plin i struja neće poskupjeti ni 20 ni 30 posto, kako se zadnjih dana kalkulira u pojedinim medijima.
Kod struje i plina subvencija će se smanjivati postupno, ali, naglasio je, poskupljenje sigurno neće iznositi 30 posto, već između 10 i 15 posto.
"Kada govorimo o zaštiti pojedinih skupina na teret proračuna, moramo znati da se radi samo o preraspodjeli proračunskih sredstava", istaknuo je Primorac, dodavši kako su cijene energenata na povećanim razinama već duže vrijeme.
Kazao je da je u tom smislu subvencija u potpunoj mjeri sve manje opravdana, jer je to subvencija koja se sufinansira na teret svih poreznih obveznika, prnosi Hina.
"Ako imate dugoročno povećane cijene energenata, a umjetno iz proračuna tu cijenu pokušavate smanjiti za građane i poduzetnike, tada i građani i poduzetnici nisu svjesni da je došlo do dugotrajnog poremećaja na tržištu, odnosno do dugotrajno formiranih novih cijena, a onda nisu motivirani trošiti manje energije, niti su motivirani prelaziti na neke druge oblike energije, primjerice obnovljive izvore, solarne panele i slično", rekao je Primorac.
Nada se da će porezne izmjene biti predstavljene do kraja tjedna. Rekao je da nema otpora na porez na nekretnine, ali i da se Hrvatska proteklih nekoliko godina zbog podoporezivanja nekretnina ali i prihoda od najma, "praktički pretvorila u društvo rentijera" što po njemu nije dobro.
Upitan postoji li mogućnost da porez na nekretnine ostane i ovaj put samo na prezentaciji te da ne dođe do njegove primjene kao i par puta do sada, Primorac je kazao da je sve moguće, ali i da se nada da do toga neće doći, prenosi Fena.
Na pitanje koga će taj porez najviše opteretiti, naglasio je da se će sve vidjeti nakon prezentacije novog poreza, ali da je intencija hrvatske Vlade da se obuhvate svi vlasnici nekretnina koji te nekretnine ne koriste, dakle stambene nekretnine koje nisu ili u trajnome najmu ili u kojima niko ne živi.