Meso, voće i povrće jeftiniji su od prosjeka EU. Najskuplji su sokovi, mineralna voda, kafa i čaj, i to za čak 27 posto, izvještava HRT.
15 posto više od prosjeka EU izdvaja se u Hrvatskoj za hljeb i žitarice, dok su mlijeko, sir i jaja 4 posto skuplji.
Cigarete su 30 posto jeftinije od prosjeka Evropske unije, namještaj 13 posto, 11 posto niže su usluge prijevoza, a usluge u hotelima, kafićima i restoranima 10 posto.
Za N1 Zagrepčani su komentarisali da ih cijene - šokiraju.
"Sve me šokira, sve me šokira. Od povrća, voća, toaletnog papira…", rekla je Marija, a Goran ih je usporedio s onim u Njemačkoj: "Bio sam sad nedavno u Berlinu i bilo je dosta jeftinije u supermarketu nego ovdje."
Mihael procjenjuje: "Sve je puno skuplje, skupo kao vani, u Njemačkoj, a plaće nisu dovoljne da bi sve to mogle pokriti…"
Zvjezdana Blažić, konsultantica u prehrambenoj industriji, kazala je za N1: "Mi jako puno i uvozimo, malo proizvodimo hrane, trgovine imaju dosta visoke marže. Način rada u trgovini, taj sezonski, utjecaj turizma je isto velik. Tako da, naš osjećaj rasta cijena i ono što je stvarna statistika se jako razlikuje."
Ana Knežević iz Hrvatske udruge potrošača objašnjava: "Nikad nismo dobili zapravo trezveno obrazloženje šta čini tu strukturu cijena jer proizvođači svaljuju na trgovce, trgovci na državu, država na jedne i na druge. A ceh plaćamo mi koji to kupujemo. I, evo, pogotovo nakon uvođenja eura te cijene su netransparentne."