Zemlje članice su dobile nacrt uredbe za predložene mjere, kažu izvori, piše Bloomberg.
Glasanje među državama članicama je na kratko odloženo usred pregovora sa Pekingom u pokušaju da se pronađe rješenje kojim bi se izbjegli novi nameti.
Pregovori između dve strane mogu se nastaviti čak i ako zemlje članice usvoje tarife, prenio je ranije Bloomberg. Novi datum bi ipak mogao da se pomjeri, takođe su rekli ljudi koji su upućeni u situaciju.
Glasanje je uslijedilo nakon što je istraga koju je sprovela Evropska komisija, otkrila da Kina nepravedno subvencioniše svoju EV industriju i da su carine potrebne kako evropski proizvođači ne bi bili u nepovoljnom položaju.
Kina poriče bilo kakvu nepravednu aktivnost sa svoje strane i zaprijetila je carinama na evropske proizvode kao što su mliječni proizvodi, rakija i svinjetina, kao i na automobile sa velikim motorima.
Ukoliko bi se donela ova odluka, carine bi važile narednih pet godina, i nove tarife bi bile iznad postojeće stope od deset posto, prenosi Autoblog rs.
Države članice, uključujući Njemačku i Španiju, upozorile su na nametanje carina, rekavši da bi to moglo da izazove trgovinski rat. Kina je drugi najveći trgovinski partner u Evropi i prošle godine je ostvarena trgovina od 739 milijardi eura (825 milijardi dolara).